Jednym z powodów podjęcia decyzji o budowie domu jednorodzinnego jest potrzeba prywatności. Nie chcemy mieć sąsiadów za ścianą, czasem nam przeszkadzają nawet za płotem. Chcemy uniknąć konfliktów, chcemy czuć się w swoim domu swobodnie.

Bliski sąsiad pożądany

Jednak są tacy, dla których sąsiad za ścianą jest wręcz pożądany. To ci, którzy wybierają projekty bliźniaków. Często są to osoby spokrewnione lub zaprzyjaźnione, które dzięki bliskiemu sąsiedztwu wiele zyskują: mogą liczyć na pomoc w opiece nad dziećmi, w dowożeniu dzieci do szkoły czy przedszkola, w opiece nad domem  w razie nieobecności jednej rodziny. Poza tym prowadzą wspólnie życie towarzyskie: organizują garden party, obchodzą razem święta, lubią wspólnie spędzać wolny czas.

Drugą grupą osób zainteresowanych projektami bliźniaków są inwestorzy posiadający wąskie działki. Często są to osoby wcześniej nieznające się. Mogą jednak dojść do porozumienia, decydując się na budowę domu dwurodzinnego. Dzięki temu każdy inwestor może mieć dom o większej powierzchni, niż w przypadku domu wolno stojącego. (Między domami wolno stojącymi trzeba zachować odpowiednią odległość, co na wąskiej działce byłoby tylko marnotrawieniem powierzchni).

Projekty bliźniaków dla developerów

Obecnie na obrzeżach  powstają całe osiedla bliźniaków. Klienci developerów chętniej wybierają takie rozwiązanie niż domek w zabudowie szeregowej. Sprawę niepożądanego sąsiedztwa przez ścianę da się ominąć. Są takie projekty bliźniaków, gdzie części mieszkalne domu oddzielone są garażem. Tak więc do mieszkań nie dochodzą odgłosy życia rodzinnego z drugiej połowy domu. Można zachować całkowitą prywatność.

Jednak porozumienie między sąsiadami w kilku sprawach musi nastąpić. Dotyczy to ustaleń dotyczących:

-wykończenia elewacji,

-kolorystyki ścian zewnętrznych i stolarki okiennej,

-rodzaju ogrodzenia.

Nazwa „bliźniak” zobowiązuje. Obydwie części domu na zewnątrz powinny być identyczne. Tak jest w projektach, tak powinno być w życiu.

Comments are closed.

Post Navigation