domy szkieletowe projektySzkieletowa technologia budowy domu to wciąż rzadko spotykana na polskim rynku nowość. Domy tego typu z powodzeniem buduje się jednak w USA czy Kanadzie. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Na jaki dom lepiej się zdecydować – tradycyjny murowany czy nowoczesny szkieletowy?

Domy szkieletowe – projekty dla nowoczesnych i praktycznych

Czym charakteryzują się domy szkieletowe projekty w tej technologii opierają się na konstrukcji przy użyciu drewnianego szkieletu z prefabrykatów. Dzięki temu budowa domu jest o wiele szybsza i łatwiejsza. Zwykle postawienie domu szkieletowego nie trwa dłużej niż trzy miesiące. Wielkim atutem tej technologii jest też możliwość prowadzenia prac o każdej porze roku, podczas dowolnych warunków atmosferycznych. Budowa wymaga bowiem jedynie prowadzenia prac „suchych” (nie licząc wylewania fundamentów). Domy szkieletowe są nowoczesne i stwarzają duże możliwości co do ich rozbudowy lub przebudowy w przyszłości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu budynek był również energooszczędny.

Zalety i wady domów szkieletowych

Rozważając wybór projektu domu szkieletowego, warto pamiętać o kilku ważnych cechach, które różnią tego typu konstrukcje od tradycyjnych budowli murowanych. To przede wszystkim:

  • mniejsza trwałość i wytrzymałość konstrukcji – dom szkieletowy bez poważnego remontu wytrzyma nie więcej niż 50 lat,
  • mała popularność technologii, co wiąże się z brakiem odpowiednio wyszkolonych fachowców,
  • błyskawiczna i bezproblemowa budowa,
  • zwykle niższe koszty budowy (szczególnie przy prostej bryle budynku),
  • łatwość późniejszej rozbudowy i przebudowy domu oraz wymiany instalacji,
  • większa w porównaniu z domem murowanym powierzchnia użytkowa ze względu na niewielką grubość ścian,
  • bardzo dobra ochrona cieplna, co pozwala zredukować wydatki na ogrzewanie.

Dom szkieletowy – dla kogo?

Projekty domów w technologii szkieletowej są zwykle proste i nowoczesne. Dlatego mają szansę przypaść do gustu młodym, dynamicznym inwestorom, dla których od wieloletniej trwałości ważniejsza jest łatwość budowy, elastyczność i niska cena. To idealny wybór dla każdego, kto chce mieszkać tanio i wygodnie, a posiadanie nieruchomości, która przetrwa pokolenia nie należy do jego priorytetów.

Comments are closed.

Post Navigation