Laikom, nieinteresującym się budownictwem jednorodzinnym, oglądających domy we wsiach, miasteczkach i na przedmieściach większych miast tylko z okien samochodu, mogłoby się wydawać, że architekci nie mają zbyt dużego pola do popisu, zwłaszcza jeśli chodzi o projekty domów parterowych. Bo cóż można ciekawego wymyślić w tym zakresie?

Tymczasem projektanci odznaczają się dużą kreatywnością, co łatwo stwierdzić, przeglądając katalogi z projektami domów parterowych, czy też przyglądając się uważnie wybudowanym już domostwom. Nowych propozycji dla kolejnych inwestorów także nie brakuje.

Mimo różnorodności stylów, detali architektonicznych, różnic w wykończeniach, zastosowania odmiennych materiałów budowlanych, usytuowania w krajobrazie itp. jest też kilka cech wspólnych, szczególnie w przypadku planowania wnętrz. Są to:

  • podział domu na część dzienną i nocną,
  • strefa dzienna jest lokalizowana od strony południowej lub południowo-zachodniej, by maksymalnie wykorzystać energię słoneczną do oświetlania i ogrzewania pomieszczeń, gdzie w ciągu dnia skupia się  życie domowników,
  • w domach o małej powierzchni  uwagę zwraca prosta bryła budynku i nieskomplikowany dach,
  • elewacja z nowoczesnych materiałów, częste łączenie 2 rodzajów materiału, np. drewna i kamienia.

Oczywiście, projekty domów parterowych mogą się też odznaczać dużą fantazją, jeśli sobie tego życzy inwestor, a jego życzenia nie stoją w sprzeczności ze sztuką projektowania i budowania. Dużą kreatywnością można się popisać w przypadku domów o dużej powierzchni, stawianych na dużych działkach. Sztuką jest bowiem takie zaprojektowanie wielu wnętrz, by uniknąć w domu sieci korytarzy i kilku holi, aby komunikacja na dużej powierzchni nie była zbyt skomplikowana.

Tak więc nie ma mowy o nudzie. Że tak jest, łatwo stwierdzić w chwili wyboru projektu. Trudno się zdecydować na jeden z nich, gdy oferta jest bogata i urozmaicona, a każdy projekt atrakcyjny. Można to łatwo sprawdzić w każdym biurze projektowym.

Comments are closed.

Post Navigation