W każdej pracowni architektonicznej największym powodzeniem cieszą się projekty domów z poddaszem. Powstają one zarówno na wsiach jak i na obrzeżach miast. Skąd taka popularność?

Po pierwsze, niskie koszty budowy

W porównaniu z domem parterowym, a także piętrowym, budowa domu z poddaszem kosztuje mniej. Składa się na to m.in. koszt działki, bo taki budynek zajmuje mniejszą powierzchnię, niż wymagałby dom parterowy o takim samym metrażu. W porównaniu z domem piętrowym na dom z poddaszem  zużywana jest mniejsza ilość materiałów budowlanych, niższe są też koszty budowy fundamentów.

Po drugie, możliwość rozłożenia budowy na etapy

Projektami domów z poddaszem są zwłaszcza zainteresowane młode małżeństwa, które dopiero planują rodzicielstwo albo mają malutkie dzieci. Dlatego dom z poddaszem jest dla nich najkorzystniejszą opcją. Można najpierw zagospodarować tylko parter, a gdy wzrosną potrzeby mieszkaniowe rodziny, po kilku latach można wykończyć pomieszczenia na poddaszu.

Po trzecie, łatwy i funkcjonalny podział na strefy

W jaki sposób zagospodarować przestrzeń w takim domu? Jak wykazują projekty domów z poddaszem, parter stanowi strefę dzienną. Projektanci stwarzają dwie możliwości zagospodarowania dolnej kondygnacji. Pierwsza propozycja to otwarta przestrzeń, co daje wrażenie przestronności nawet przy stosunkowo skromnym metrażu. Tak więc kuchnia, jadalnia i salon stanowią jedną całość, a ich funkcje mogą być wyróżnione przez np. odmienne rodzaje materiału na podłogi. Tę część można też podzielić na oddzielne pomieszczenia.

Strefę nocną lokuje się na poddaszu. Tam też można wygospodarować pokoje dla dzieci czy gabinet do pracy.

Tak więc na dole może toczyć się gwarne życie rodzinne i towarzyskie, góra zaś przeznaczona jest na odpoczynek i cichą pracę.

Ponieważ takich domów przybywa z każdym rokiem, można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości zawładną krajobrazem wiejskim, podmiejskim i małomiasteczkowym.

Comments are closed.

Post Navigation